SELDP Alumni

SELDP alumni stay connected through the NASA’s Engineering Network. Alumni can access their site behind the NASA firewall.

Enter

 

2016 Class

Full Name Home Center SELDP Rotation
Sean Laughter LaRC JSC, Verification Integration Lead, Commercial Crew Program
Paul Mogan KSC AMES, BioSentinel Deputy Mission Systems Engineer
Stacey Bagg Proven MSFC JPL, Mars 2020
Leslie Ringo JSC AFRC, Assistant to QueSST Chief Engineer
Robert Rivera AFRC GRC, FBCE Deputy Lead Systems Engineer
David Rutishauser JSC JSC, Lead development of MBSE for Advanced Exploration Systems (AES) Program, Avionics and Software Project
Lisa Smith MSFC GSFC, Astrophysics Instruments Concept Studies and Architecture Development

 

2013 Class

Full Name Home Center
SELDP Rotation
Paul Banicevic LaRC MSFC, MSFC IRAD Project
David Berger AFRC JSC, MPCV Crew & Service Module
Ousmane Diallo ARC JSC, AES and AEMU Programs
David Grantier GRC JSC, Commercial Crew Program
David Hall JSC LaRC, SAGE III and Nadir Viewing Platform System
Jennifer Petelle KSC GRC, SAFFIRE
Vanessa Stroh KSC MSFC, MSA

 

2012 Class

Full Name Home Center
SELDP Rotation
Ryan Dibley DFRC MSFC, SLS
Tony Jannette GRC DFRC, SOFIA
Denise Varga GRC JSC, Morpheus
Tony Nicoletti GSFC LaRC, ESSPPO
Rob Bayt JSC ARC, LADEE
Roger Schwarz JSC GRC, CE Office
Michael Wright MSFC GSFC, MMS FPI
Robert Gargiulo SSC GRC, Deputy Lead to Systems Engineer

 

2011 Class

Full Name Home Center
SELDP Rotation
Hector Chavez JSC GSFC
Alan Crocker JSC LaRC, Earth System
Robert DeCoursey LaRC JSC, Orion
George Haddad KSC JSC, ISS
Travis Martin MSFC JPL, Assistant to the Lead Project Systems Engineer
Jim Price LaRC GRC, Chief Engineer, SE Process Development, small spaceflight project
Eric Ross SSC ARC, EtherSat Project Deputy Lead Systems Engineer
Jo Santiago-Bond KSC ARC, LADEE
Bob Williams MSFC HQ, Exploration Systems Development

 

2010 Class

Full Name Home Center SELDP Rotation, Project
Paul De Leon ARC JSC, ISS
Stephen DePalo GSFC KSC, Flagship Project
Fernando Figueroa SSC JSC, Space Shuttle Program
Tim Fisher JSC GSFC, MSE B
Jason Gates JPL KSC, SAD1
Shawn Holcomb MSFC JPL, MEP
Dee Johnson JSC DFRC, SCRAT
Jana Killebrew MSFC ARC, SOPHIA
Steven Kunkel JSC GSFC, ISE
Randy Lillard JSC JPL, Juno
Jose Matienzo MSFC DFRC, Code R
Terry Nienaber LaRC GSFC, MSE A
Jane Oh JPL MSFC, ACE
Colin Peterson JSC JPL, SMAP
Carrie Rhoades DFRC LARC, RSD
George Santosuosso GRC ARC, LADEE
Jon Street MSFC GRC, CONNECT
Eddie Terrell JSC GRC, RPS
Don Whiteman GSFC KSC, VAG2
Chuck Zakrzwski GSFC MSFC, EO01

 

2009 Class

Full Name Home Center SELDP Rotation, Project
Jim Cockrell ARC GRC, Advanced Flight Projects
Mark Buschbacher DFRC MSFC, Ares I
Debra K. Randall DFRC GRC, CoNNeCT
Kamal J. Thakore GSFC LaRC, Orion LAS
Cindy Hernandez JSC DFRC, IRAC
Keith Naviaux JPL KSC, Launch Vehicle Processing & Launch Services Program
Tom Simon JSC MSFC, FASTSAT
Carlos Westhelle JSC GSFC, SDO
Greg Peralta KSC JPL, MSL
Russ Stoewe KSC ARC, LADEE
Kurt Detweiler LaRC JSC, Constellation Program (CxP)
Michael Lightfoot LaRC JPL, Juno
Connie Carrington MSFC LaRC, CERES
Joe Hale MSFC LaRC, Exploration Technology Development Program
Keith Layne MSFC LaRC, Deputy to Systems Engineering Directorate Chief Engineer
Jim Ryan SSC MSFC, Ares I

 

2008 Class

Full Name Home Center, Project SELDP Rotation, Project
Rick Ballard MSFC JPL/KSC, MSL
Ethan Baumann DFRC JSC, Space Shuttle Program
Joey Broome JSC MSFC, Constellation Program, Ares 1
Deborah Crane MSFC GSFC, GOES
Dawn Davis SSC MSFC, Ares-1
Jerry Garcia KSC GRC, Orion
Scott Glubke GSFC KSC, Space Shuttle Integration Office
Natalie Goldin GRC GSFC, POES
Tom Jones DFRC GSFC, GPM
Matt Lemke JSC JPL, MSL
David Mayer ARC GSFC, RBSP
Bryon Maynard SSC JSC, Orion
Carlos Ortiz-Longo JSC SSC, Orbital AJ26 Rocket Testing
Angie Russo GSFC LARC, Pad Abort (PA) -1 & Ascent Abort (AA) -1 Flight Tests
Rob Summers KSC LARC, Orion

 

Back to Top